Unë jam shtatzënë, po tani çfarë i?

Mami e ardhshme, para së gjithash: urime! Lumturia, frika, ankthi, kënaqësia, dyshimi - të gjitha këto ndjenja ndoshta po ju pushtojnë për momentin. “A është kjo e mundur? A mund të jetë testi i gabuar? Çfarë më lejohet të ha tani? Hmm ... A duhet të ndihem sikur jam shtatzënë? A ka ndonjë gjë ndryshe në trupin tim? ” Nëse të gjitha këto pyetje po ju kalojnë në kokë, qetësohuni! Para se të vraponi në barnatoren më të afërt dhe të blini të gjitha testet që ata kanë - le të diskutojme të gjitha pyetjet dhe dyshimet më të zakonshme të çdo gruaje shtatzënë. Dhe mos harroni - ju do të përjetoni kohën më të lumtur të jetës tuaj.

A mund të jetë testi i gabuar?

Ne i dimë testet e shtatzënisë të bazuara në gjak dhe urinë. Nëse keni bërë testin në shtëpi, me siguri keni zgjedhur testin e urinës. Dy shirita shfaqen në të nëse gonadotropina korionike njerëzore (hCG) ose “hormoni i shtatzënisë” është i pranishëm në trup. Niveli i këtij hormoni ndryshon nga dita në ditë dhe gjithashtu ndryshon gjatë gjithë ditës (në varësi sa pi një grua dhe sa është e përqendruar urina e saj). Kjo është arsyeja pse rekomandohet të përdorni urinën e parë në mëngjes për testin. Testet e shtatzënisë në shtëpi nuk janë, sigurisht, 100% të besueshme. Ndonjëherë ato janë negative, edhe pse një grua është shtatzënë. Kjo mund të ndodhë sepse niveli i hormonit të shtatzënisë është ende shumë i ulët për t’u zbuluar nga testi. Niveli i hormonit hCG mund të jetë gjithashtu aq i lartë (në shtatzëninë e mëvonshme) sa që testi gjithashtu tregon një rezultat negativ, edhe kur shtatzënia është e dukshme. Testi i urinës mund të jetë gjithashtu pozitivisht i rremë, gjë që shpesh ndodh pas abortit ose shtatzënisë ektopike, pasi trupit i duhet kohë për të normalizuar nivelin e hormonit të shtatzënisë.

Nëse testi ju tregoi një rezultat pozitiv pasi periodat tuaj janë vonuar, ka shumë të mundesi të jeni shtatzënë! Sigurisht, mund ta përsërisni testin, të përdorni një markë tjetër për t’u siguruar, por ndoshta nuk ka nevojë për një kontroll të dyfishtë.

Po tani?

Më parë hani mëngjes. Ndoshta, ju e bëtë testin herët në mëngjes dhe tani po shikoni në frigorifer – çfarë mund të ha gjatë shtatzënisë? Epo, ju ndoshta mund ta harroni gorgonzolat për një kohë, por mbani në mend se shtatzënia nuk është një sëmundje. Sidoqoftë, është një kushtë i veçantë në të cilin, për hir të shëndetit tuaj dhe fëmijës, duhet të hiqni dorë nga disa artikuj në menunë tuaj. Ato përfshijnë ushqime të papërpunuara ose të papjekura, siç janë vezët (ose pjatat e përgatitura prej tyre) mish dhe peshk (tartare viçi, prosciuto, sushi, salmon i tymosur), qumësht dhe produkte qumështi të pa pasterizuar, djathëra të butë dhe të mykur. Nëse dora juaj tani u zgjatë për të marrë nje konzervë, kini kujdes! Mos e ekzagjeroni me konzerva të tunës, pasi ato përmbajnë shumë merkur dhe vitaminë A, të cilat mund të jenë të dëmshme për fetusin në sasi të mëdha. Dhe tani e dini se si mund të duket një mëngjes i shëndetshëm i shtatzënisë. Mendoni dicka me vezë të ziera, fruta, arra, kos. Mbi të gjitha, dëgjoni veten dhe trupin tuaj!

Pastaj telefononi gjinekologun për të planifikuar kontrollin tuaj të parë dhe konfirmimin e shtatzënisë. Dhe mos u habitni që ndoshta nuk do të shkoni në kontrollë këtë pasdite. Nëse nuk keni ndonjë problem, kontrolli i parë gjinekologjik rekomandohet midis javëve 8 dhe 12. Pse? Sepse para kësaj kohe, gjinekologu nuk mund të konfirmojë shtatzëninë me ultraze. Kontrolli i parë i shtatzënisë është shumë emocionues, prandaj përgatituni për lotët e lumturisë. Një gjinekolog përdor ultrazën vaginale për ekzaminim, duke inspektuar mitrën dhe fetusin. Kur konfirmojnë një shtatzëni, ata do të pyesin për ditën e parë të menstruacioneve të fundit, kështu që kini gati këtë informacion. Bazuar në të, mjeku mund të llogarisë datën e përafërt të lindjes. Do të pasojë marrja e mostrave të urinës dhe gjakut, ndonjëherë një test për toksoplazmozë. Atëherë mjeku do të flasë me ju dhe do të sqarojë të gjitha dilemat tuaja.

A është i shëndetshëm fëmija im?

Në pritje të kontrollit të parë të shtatzënisë shpesh duket si një përjetësi, kështu që gratë shtatzëna kanë mbetur me shumë pyetje pa përgjigje. Ato dilema mund të shkaktojnë shqetësim, frikë, ose edhe ankth. Por nënë e ardhshme – merr frymë thellë dhe besoni se fëmija juaj është i shëndetshëm. Ju mund ta konfirmoni atë shpejt dhe lehtë me testin NIFTY by GenePlanet, një test jo-invaziv që bëhet para lindjes. Nga java e 10-të e shtatzënisë, testi NIFTY mund të zbulojë me saktësi nëse fëmija ka ndonjë anomali gjenetike. Testi NIFTY nuk paraqet rrezik për ju dhe foshnjën, por ju siguron që të keni një shtatëzani të qetë dhe të lumtur.

A duhet të ndihem shtatzënë?

Ju duhet të keni filluar automatikisht të përkëdhelni barkun tuaj dhe të bëni kujdes që të mos shtriheni në bark, në mënyrë që të mos “e lëndoni” foshnjën. Mos u shqetësoni për këtë; ju ende mund të flini në bark në muajt e parë. Më vonë do të bëhet më sfiduese sepse stomaku juaj do të jetë aq I madh dhe ndoshta do të jeni të detyuar të flini në anën tuaj të majtë derisa të lindni.

Shenjat e para të shtatzënisë nuk janë goditjet në bark, por ju mund të ndjeni ngërçe dhe dhimbje të ngjashme me menstruacionet në zonën e mitrës. Shumë gra shtatzëna flenë shumë gjatë javëve të para. Ata janë të lodhur, gjë që është normale – trupi juaj po krijon diçka të jashtëzakonshme. Po ndërton një mjedis ku një fëmijë do të evoluojë. Trupi juaj është fantastik, jini të vetëdijshëm për të dhe jepini pushim nëse ka nevojë për të. Hormoni i shtatzënisë gjithashtu ju dërgon në banjë shumë shpesh; urinimi më i shpeshtë është një nga shenjat e para të shtatzënisë. Hormoni hCG shpejton qarkullimin e gjakut nëpër veshka dhe ndihmon trupin të heqë qafe ujin e tepërt. Në të njëjtën kohë, mitra juaj zgjerohet, duke krijuar hapësirë ​​duke u tërhequr dhe shtypur në organe të tjera, përfshirë fshikëzën.

Ju padyshim keni dëgjuar për sëmundjen e shtatzënisë. Shkenca ende nuk e ka zbuluar plotësisht pse ndodh, por hormonet e shtatzënisë, veçanërisht progesteroni dhe gjenetika mendohet të luajnë një rol të rëndësishëm. Sëmundja e shtatzënisë shoqëron muajt e parë të shtatzënisë të shumicës së grave dhe pastaj ulet ngadalë. Era juaj do të jetë më e mprehtë, më e ndjeshme. Ju mund të hiqni të gjitha qepët nga shtëpia juaj sepse do të jeni aq të sëmurë sa nuk do të mund t’i nuhasni. Pothuajse të gjitha gratë shtatzëna gjithashtu përjetojnë një dëshirë të fortë për disa ushqime dhe një neveri të fortë ndaj të tjerëve. Dije që e gjithë kjo është normale dhe se janë hormonet tuaja ato që janë “jashtë kontrollit”.

Si dhe kur duhet të tregoj se jam shtatzënë?

Nëse nuk e keni bërë tashmë, së pari ndani lajmin me partnerin tuaj. Mund ta bëni duke thënë thjesht: “Do të jesh baba!” ose mund ta bëni atë më emocionuese dhe të përgatisni një surprizë që ai kurrë nuk do ta harrojë. Nëse për momentin jeni vetëm në shtëpi dhe nëse keni kohë, mbase mendoni se si do t’i tregoni lajmin e lumtur. Mund ta inqizoni i fshehurazi për të krijuar një kujtim që mund ta jetoni përsëri dhe përsëri. Pastaj vendosni së bashku kur do t’i tregoni botës. Disa e bëjnë këtë menjëherë, të tjerët presin rezultatet e testit NIFTY by GenePlanet dhe disa çifte tregojnë lajmin e lumtur pas tre muajve të shtatzënisë kur shansi i abortit është dukshëm më i ulët. Vendimi, natyrisht, është i gjithë juaji.

Kur duhet të blej një karrocë fëmijësh?

Përgjigja është e thjeshtë: jo tani. Së pari, kujdesuni për gjëra të tjera, më të rëndësishme. E para në listën tuaj është një dietë e shëndetshme; sigurohuni që po merrni mjaftueshëm acid folik, hekur dhe vitamina të tjera të nevojshëm. Jini rregullisht aktive jashtë në ajër të pastër. Gjithashtu, sigurohuni që shtatzënia juaj të jetë e qetë. Nëse jeni të shqetësuar për shëndetin e foshnjës tuaj, bëni një test NIFTY by GenePlanet, merrni frymë thellë dhe shijojeni shtatëzanin. Kujdesuni për trupin tuaj. Përdorni sapunë të butë sepse lëkura shpesh është e ndjeshme gjatë shtatëzënësisë. Përdorni një krem ​​ose vaj kundër strijave në stomak çdo natë për tu siguruar që lëkura juaj të mbetet elastike dhe e ushqyer.

Dhe pastaj vjen shopingu i lumtur; ulesja e makines, rroba, pajisje për dhomën e foshnjës, karrocë fëmijësh dhe më shumë. Dhe ndërsa shpenzoni, mbani në mend se ajo që fëmija ka më shumë nevojë është dashuria dhe një atmofere e sigurt që vetëm ju dhe partneri juaj mund të siguroni. Edhe batanija më e shtrenjtë dhe më e butë nuk mund të konkurrojë me prehrin e nenes.